Ieteikumi kā laikus diagnosticēt veselības problēmas un saglabāt stipru veselību

 

Mūsdienās medicīna ir attīstījusies ļoti strauji un ar pareizu ārstēšanu ir iespējams likvidēt saslimšanas, kuras pirms vairākiem desmitiem gadu bija neiespējami ārstēt. Lielā daļā gadījumu svarīgākais aspekts slimības uzveikšanā ir savlaicīga tās diagnosticēšana un ārstēšanas uzsākšana. Diemžēl, Latvijā cilvēki salīdzinoši reti apmeklē ģimenes ārstus, kurš ir primārais saskarsmes punkts pacientam ar citiem ārstējošajiem ārstiem. Centrālās statistikas dati liecina, ka 2017. gadā 20,1% no cilvēkiem vecumā virs 16 gadiem ne reizi nav apmeklējuši ģimenes ārstu. Tam iemesls var būt labā veselība (šis gan ir mazāk ticams variants, ja ņem vērā salīdzinoši īso mūža ilgumu), laika trūkums vai ģimenes ārsta nepieejamība. Latvijā joprojām arī valda postpadomju mentalitāte, kā rezultātā cilvēki ignorē veselības problēmas, jo neuzskata, ka tas ir iemesls, lai tērētu savus līdzekļus un laiku. Tas nav pareizi un šāda domāšana ir jāmaina.

Cilvēka ķermenis un tā veselība ir galvenais, kas palīdz dzīvot pilnvērtīgu dzīvi un gūt sasniegumus privātajā karjerā, sportā un citās jomās. Tādēļ rūpes par veselību nevar atlikt uz laiku, kad būs vairāk naudas un/vai laika. Medicīnas nozares eksperti uzskata, ka tieši ielaistas un laikus nediagnosticētas slimības ir galvenais nāves cēlonis Latvijā. Līdzekļu taupīšana ir apsveicama rīcība, bet to nekad nedrīkst darīt uz veselības rēķina.

Mūsu medicīnas centra ieteikumi:

  1. Ja ir sūdzības par veselību, nekavējoties griezties pie ģimenes ārsta.
  2. Ja tiek nozīmētas papildus izmeklēšanas, tad nekavējoties tām pieteikties.
  3. Latvijā ir pieejama salīdzinoši plaša bezmaksas veselības aprūpe, taču rindu dēļ papildus izmeklējumi var nebūt pieejami ātrā laikā, tādos gadījumos aicinām izmantot maksas pakalpojums. Lielākajai daļai veselības problēmu ir viegli pieejami maksas ārsti, kuri ātri sniegs profesionālas konsultācijas; lielākoties šādas konsultācijas (fizioterapeits, traumatologs u.c.) nemaksā vairāk kā EUR 30 – 50. Nežēlojiet šo naudu, lai likvidētu veselības problēmas, jo vēlāk cena būs daudz augstāka.
  4. Aicinām vismaz reizi gadā apmeklēt ārstniecisko masāžas kursu, lai likvidētu sāpes plecos, mugurā un citās ķermeņa vietās.
  5. Ikdienā nepieciešams piedomāt par to, kādu pārtiku uzņemam un censties dzīvot fiziski aktīvu dzīvesveidu (nav uzreiz jāskrien maratons, sākumam derēs arī pastaigas svaigā gaisā, trepju izmantošana lifta vietā un tamlīdzīgi).